آزمون PTE چیست

هدف این مقاله جمع آوری و به اشتراک گذاشتن منابع و تکنیکها و استراتژیهای  لازم برای کسانی است که نمی دانند آزمون PTE چیست و میخواهند برای اولین بار در این آزمون شرکت کنند و به نمره دلخواه دست پیدا کنند.

منظور از PTE همون Pearson Test Of English  است.

اگرشما نیز از آزمونهای IELTS,TOEFL  به سراغ آزمون PTE آمده اید. باید بدانید که با اصطلاحات و کلمات و کلی مخفف های جدید روبرو خواهید شد که اگر با دقت و حوصله آنها را در نظر بگیرید حتما موفق خواهید شد.

برای مطالعه بیشتر میتوانید به مقاله تدریس خصوصی PTE مراجعه نمایید.

آزمون PTE چیست

آزمون PTE چیست ؟

همانطور که قبلا گفتم PTE مخفف Pearson Test Of English است که در واقع این آزمون مورد تائید اداره مهاجرت و پذیرش استرالیا است. بیشتر کسانیکه می خواهند به کشور استرالیا مهاجرت کنند از طریق ویزای Skill Worker اقدام می کنند .آزمون PTE مانند سایر آزمونها ( TOEFL,IELTS ) مورد قبول کشور استرالیا است. اما سوالی که مطرح می شود این است :

که آیا نمره آزمون PTE فقط برای کشور استرالیا مورد قبول است یا در سایر کشورها مانند کانادا نیز این آزمون مورد قبول است؟

جواب اینست که متاسفانه تا اکنون کشور کانادا برای مهاجرت از طریق نیروی متخصص این آزمون را قبول ندارد.

سوال دیگه ای که در این زمینه مطرح است این است که:

برای مهاجرت از طریق ادامه تحصیل می شود از طریق این آزمون اقدام کرد یا نه؟

جواب اینست که بله برای ویزای تحصیلی نه تنها تمامی دانشگاههای استرالیا، بلکه خیلی از دانشگاههای آمریکا و کانادا نیز این آزمون را قبول دارند و به رسمیت می شناسند .

معرفی آزمون PTE با جزئیات کامل

آزمون PTE یا Pearson Test of English یکی از آزمونهای بین المللی زبان، مانند SAT ، OET ، GRE ،

TOEFL ، IELTS و غیره است که توسط شرکت Pearson برگزار میشود. این آزمون دارای دو ماژول / ورژن

است:

  • ماژول General
  • ماژول Academic

ماژول Academic این آزمون مورد پذیرش سازمانهای بسیاری در سراسر دنیا است، از جمله اداره مهاجرت استرالیا DIBP ، تقریبا تمامی دانشگاههای کشور استرالیا، و بسیاری از کشورهای دیگر از جمله کانادا و آمریکا برای بررسی این موضوع میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید:

این آزمون به صورت کامپیوتری برگزار میشود که حدود ۳ ساعت به طول می انجامد. در طول این مدت، شما فقط با کامپیوتر تعامل خواهید داشت و عامل انسانی در آن دخالت نمی کند. تصحیح آزمون نیز فقط توسط کامپیوترصورت میگیرد. صدور کارنامه آزمون در اکثر مواقع بین دو تا پنج روز کاری پس از انجام آزمون از طریق ایمیل اعلام میشود و این کارنامه از طریق حساب کاربری شما در قسمت مشاهده نتایج قابل رویت خواهد بود.

مهارت های اصلی مورد ارزیابی در این آزمون، همانند آزمون های IELTS و TOEFL عبارتند از:

Speaking ،Writing ،Reading و Listeningالبته مهارت های دیگری نیز ارزیابی می شوند که در ادامه توضیح داده خواهد شد. مشابه آزمون TOEFL وبرخلاف آزمون IELTS آزمون PTE Academic یک ارزشیابی یکپارچه یا Integrated Assessmentمحسوب می شود، به این معنا که در عموم سوالات این آزمون، بطور همزمان دو مهارت از مهارتهای اصلی موردارزیابی قرار خواهند گرفت.

 

 نمره در آزمون PTE چگونه محاسبه می شود؟

مقیاس نمره در این آزمون از ۹۶ تا ۱۶ میباشد )کمترین نمره ۱۶ و بیشترین نمره ۹۶ است(. در زیر نمونه ای از کارنامه ی واقعی آزمون آورده شده است. هر کارنامه شامل ۳ بخش اصلی است:

  • نمره کلی یا Overall
  • نمرات مهارت های اصلی یا  Communicative Skills
  • نمرات Enabling Skills

همانطور که توضیح داده شد، کلیه نمرات، در مقیاس ۹۶ تا ۱۶ می باشند. برای ارائه ی نمرات به سازمانهای مختلف، نمرات Communicative Skills و احیانا نمره ی Overall مهم است، و نمرات Enabling Skills اهمیتی ندارند.

 

مراکز برگزاری و هزینه ها

این آزمون در حال حاضر در ایران برگزار نمیگردد. برای شرکت در آزمون، میبایست به کشورهای اطراف مانند ترکیه،آذربایجان، عراق و امارات سفر کرد. قیمت آزمون طبق اعلام رسمی Pearson مبلغ۲۳۰ دلار آمریکا است، که در کشورهای مختلف کمی متفاوت است. در صورتیکه مجبور به رزرو امتحان در فاصله زمانی کمتر از ۴۸ ساعت از آزمون باشید، میبایست معادل ۲۵%  بیشتر پرداخت کنید.

 

فرمت آزمون

این آزمون دارای ۳ بخش اصلی است:

در بخش Intro ابتدا Equipment check شامل Keyboard ، Microphone check ، Headset check انجام خواهد شد تا از نظر فنی، از سالم بودن تجهیزات اطمینان حاصل شود. پس از اطمینان از سالم بودن تجهیزات، وارد صفحه ای خواهید شد که در آن میبایست یک معرفی از خودتان به کامپیوتر ارائه دهید. به این بخش Personal introduction گفته میشود. برای اینکار، ۱۵ ثانیه به شما زمان آماده سازی داده خواهد شد، و پس از آن مجاز خواهید بود تا طی ۳۶ ثانیه خودتان رو معرفی کنید. این بخش نمره ای در آزمون نخواهد داشت.

 

بخش اول Speaking & Writing

۷۷ تا ۹۳ دقیقه زمان برای این قسمت لازم است و شامل موارد زیر است:
معرفی شخصی
خواندن بلند read Aloud
تکرار جمله
توصیف تصویر
تکرار یک lecture
جواب به سوالات کوتاه
خلاصه کردن متن ( یک جمله )
خلاصه کردن متن ( یک پاراگراف )
مقاله ( ۲۰ دقیقه )

بخش دوم Reading

۳۱ تا ۴۰ دقیقه زمان
سوالات چند گزینه ای
چیدن پاراگراف ها
پر کردن جاهای خالی
( ۱۰ دقیقه برای استراحت به صورت اختیاری )

بخش سوم Listening

۴۵ تا ۵۷ دقیقه برای:
خلاصه کردن یک بخش Speaking
سوالات چند گزینه ای
پر کردن جای خالی
مشخص کردن ( highlight ) کردن خلاصه درست
مشخص کردن کلمات نادرست

یکی دیگر از ویژگیهای این آزمون این است که نمره شما ۵ روز بعد از انجام آزمون در وب سایت Pearson قابل مشاهده است و شما می توانید بعد از آن بلافاصله در صورت نیاز مجددا ثبت نام نموده و در آزمون شرکت کنید.

ساختار آزمون PTE

آزمون آزمایشی Mock Test

برای آمادگی و آشنایی بیشتر جهت شرکت در آزمون، سه آزمون آزمایشی Practice Test (Mock) A/B/C بصورت رسمی از طرف Pearson معرفی شده است. شرکت در این آزمونهای آزمایشی اجباری نیست، ولی بسیارمفید و آموزنده خواهد بود. از مزایای این آزمونهای آزمایشی ارائه کارنامه ای مشابه با آزمون اصلی است، که امکان تحلیل نقاط قوت و ضعف را فراهم می آورد. قیمت هر آزمون آزمایشی Mock A or B or C ) )به صورت جداگانه ۳۹,۹۹ دلار آمریکا Silver Test Preparation Kit ، قیمت هر دو آزمون آزمایشی ( Mock A+B ) 59,99  دلار آمریکا  Gold Test Preparation Kit  و قیمت هر سه آزمون آزمایشی( Mock A+B+C )   ۷۹,۹۹دلار آمریPlatinum Test Preparation Kit  می باشد. نحوه خرید و پرداخت هزینه آزمون های آزمایشی درقسمت سوالات پرتکرار همین راهنما آورده شده است.

برای شرکت در آزمون آزمایشی، به کامپیوتر / لپ تاپ، اتصال اینترنت با سرعت بالا و پایدار، و Headset نیازاست. آزمون آزمایشی را میتوانید در منزل انجام دهید. جواب Mock Test معمولا زیر یک روز آماده است.

 

نرم افزارها و سخت افزارهای مورد نیاز

کامپیوتر لپ تاپ

نرم افزار Dictionary معتبر مانند Longman Dictionary of Contemporary English. نسخه ی

Android این دیکشنری از کانال با جستجوی هشتگ #dictionary قابل دستیابی است.

سایت https://dictionary.cambridge.org

نرم افزار Notepad

هد ست مختص آزمون Mock

نسخه ی Premium نرم افزار Grammarly

 

 

چقدر زمان نیاز است تا بتوانم نمره ی دلخواهم را در PTE بگیرم؟

زمان مورد نیاز جهت کسب نمره دلخواه در این آزمون از فردی به فرد دیگر متفاوت است و بستگی به عوامل زیر دارد:

سطح دانش فعلی زبان شما

میزان وقت آزاد مطالعه

استعداد یادگیری زبان

 

نمره دلخواه شما در آزمون PTE

در صورتی که بخواهیم تخمین کلی و سرانگشتی بدهیم، تقریبا به ازای ارتقاء هر Band score به میزان یک نمره، حدودا ۴ ماه وقت لازم است. به این معنا که اگر شما در آزمون IELTS نمره ی ۶ Overall کسب کرده اید، برای کسب نمره ی ۶۵  در آزمون PTE حداقل ۸ ماه زمان نیاز است.

 

آیا ممکن است سوالات آزمون تغییر کند؟

بله. پیشنهاد میشود به جای یادگرفتن جواب درست، روش پاسخگویی صحیح را یاد بگیرید. قطعا این آزمون،علاوه بر تکنیک، نیازمند مهارت و سطح دانش زبانی مناسب است.

 

آیا بخشهای مختلف آزمون از اهمیت یکسانی برخوردار هستند؟

خیر. برای اطلاع از میزان اهمیت کافی است هشتگ score # را در کانال جستجو کنید. عکس یا فایل  Excel  را مشاهده نمایید.

 

آیا ممکن است Speaking آزمون توسط انسان تصحیح شود؟

خیر

 

برای کسب نمره + ۶۵ یا + ۷۹ چه میزان لغت باید بدانم؟

در خصوص این موضوع در Study Plan مفصل توضیح داده شده است. برای دریافت Study Plan کافی است هشتگ #برنامه یا #plan را در کانال جستجو کنید.

 

نحوه  پرداخت هزینه آزمون و آزمونهای آزمایشی چگونه است؟

دو روش برای اینکار وجود دارد:

خرید Master Card مجازی از سایتهای داخلی از جمله www.tehranpayment.com و انجام مراحل ثبت نام با استفاده از کارت مذکور توسط شخص شما.

شارژ ریالی حساب تهران پیمنت بر اساس نرخ روز دلار آمریکا و ارز مورد نظر، و انجام فرآیند ثبت نام توسط تهران پیمنت.

 

اعتبار Mock Test چقدراست؟

اعتبار حساب بازشده در سایت www.ptepractice.com بسته به پکیج خریداری شده تا یکسال بعد ازتاریخ خریداری می باشد، لیکن پس از گذشت این مدت میتوان با ارسال ایمیل درخواست تمدید مدت را نمود. برای توضیحات بیشتر به مطلب نحوه_ثبت_نام_آزمون_ماک_اصلی_پیرسون در کانال مراجعه کنید.

 

آیا سوالات آزمونهای آزمایشی تکراری است؟

بله. سوالات Mock Test ها همواره ثابت است.

 

آیا انتقال زمان هر بخش به بخش بعدی امکان پذیرهست؟

آزمون از آیتمهای مختلفی تشکیل شده است که در دسته بندی بزرگتری به نام بخش قرار می گیرند. هر بخش تایم مخصوص به خود را دارد. مدیریت زمان در هر بخش بر عهده شما است و زودتر تمام کردن آن باعث انتقال زمان اضافه به بخش بعدی نمیشود. البته این موضوع در بخشهای Listening و Reading کاملا متفاوت بوده و می بایست در این بخش ها مدیریت زمان فوق العاده دقیق داشته باشید.

 

آیا در بخش ریدینگ امتحان، امکان برگشت به سوالات قبل هست؟

در هیچ قسمتی از امتحان به هیچ عنوان امکان برگشت به آیتم قبلی وجود ندارد.

 

آیا امکان Copy و Paste از متن سوال و یا تمپلیت های قبلی وجود دارد؟

امکان Cut ، Copy و Paste در آیتم های نوشتاری آزمون فقط از نوشتار تایپ شده توسط شما امکان پذیر است.

بنابراین از خارج از محل مخصوص تایپ امکان کپی کردن وجود ندارد. همچنین در انتقال از یک آیتم به آیتم دیگر، حافظه داخلی کامپیوتر به لحاظ ذخیره متن کپی شده، پاک میگردد لذا نمیتوان تمپلیت یا متنی را از یک آیتم Copyنموده و در آیتم بعدی Paste کرد.

 

هزینه های امتحان شامل چه مواردی هست؟

هزینه های شرکت در آزمون شامل موارد زیر خواهد بود:

  • هزینه آزمون
  • هزینه رفت و آمد (بلیط هواپیما، رفت و آمد از فرودگاه به هتل و …)
  • هزینه ویزا
  • هزینه اقامت

 

مراکز آزمون با یکدیگر فرق دارند؟

خیر. فرقی بین آنها وجود ندارد. تنها فرق بین مراکز مختلف، تعداد Station های امتحان است. به عنوان مثال درسنتر قدیمی باکو ۵ استیشن و در سنتر دانشگاه استانبول ۶ استیشن وجود دارد.

معولا تمامی زبان آموزان با مطالعه این مقاله می توانند تصویر درستی از آزمون PTE  , آزمون آزمایشی PTE و مراکز برگزاری آزمون PTE و تمام آنچه برای آزمون نیاز است را داشته باشند.

 

امتیاز دهی از راست به چپ است.❤️
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *