اعتراض به نمره آیلتس

اعتراض به نمره آیلتس

اعتراض به نمره آیلتس که به اصطلاح Enquiry on Results گفته می شود کار بسیار ساده ای است. اگر در آزمون آیلتس شرکت کرده اید و از نمره ای که گرفته اید راضی نیستید و فکر می کنید باید نمره بیشتری می گرفتید، می توانید به نمره آیلتس اعتراض کنید. البته چند نکته وجود دارد که بهتر است قبل از اعتراض به نمره آیلتس آنها را بدانید.

قبل از اعتراض به نمره آیلتس …

اگر احساس می کنید در بخش های ریدینگ و لیسیننگ نمره کمتر از انتظارتان گرفته اید، شاید اعتراض به نمره ای که گرفته اید چندان فکر خوبی نباشد. بخش Listening و Reading آزمون آیلتس پاسخ های صحیح یا غلط دارند و سلیقه ممتحن به هیچ وجه در آنها دخیل نیست. بنابراین اگر نمره ای که گرفته اید خیلی کمتر از انتظار شماست، به احتمال بسیار زیاد خودتان در آزمون اشتباهی کرده اید.

در بخش Writing و Speaking آزمون آیلتس، سلیقه تصحیح کننده نقش دارد. اما این نکته را فراموش نکنید که این ممتحن ها و تصحیح کننده ها افرادی به شدت آموزش دیده هستند و کار آنها بطور منظم مورد ارزیابی قرار می گیرد تا همچنان استاندارد مد نظر آیلتس را دارا باشد. پس، معمولاً اشتباهات فاحشی در نمره دهی آنها وجود ندارد. بنابراین شاید با اعتراض نمره شما کمی افزایش پیدا کند، اما نباید انتظار افزایش عجیب و غریب را داشته باشید.

اگر احساس می کنید فقط در یکی از چهار بخش آزمون آیلتس نمره شما کمتر از چیزی که انتظار داشتید شده است، نیازی نیست به همه نمره ها اعتراض کنید. آیلتس این امکان را به شرکت کننده ها داده است تا به کل کارنامه یا بخشی از آن اعتراض کنند.

فرایند اعتراض به نمره آیلتس

حالا اگر واقعاً فکر می کنید که باید نمره بیشتری می گرفتید و می خواهید به آن اعتراض کنید، باید در کمتر از چهار هفته از تاریخ آزمون کارنامه خودتان را به همراه فرم اعتراض به نمره آیلتس به مرکزی که در آن آزمون داده اید تحویل بدهید. مراکز برگزاری آزمون در ایران راه های مختلفی را برای این کار پیشنهاد می دهند. مثلاً شما می توانید با آنها تماس گرفته و وقتی را هماهنگ کنید تا کارنامه و درخواست اعتراض خود را بصورت حضوری تحویل بدهید. از طرفی اغلب می توانید همه این مراحل را بصورت پستی هم انجام بدهید.

بعد از اینکه فرایند اعتراض شروع شد، بین شش تا هشت هفته طول می کشد که نتیجه آن به شما اطلاع داده بشود. دقت کنید که در مدتی که نمره شما در حال بررسی مجدد است (یعنی این شش تا هشت هفته)، امکان ارسال نمره به دانشگاه ها وجود ندارد.

برای هر آزمون آیلتس فقط یک بار حق اعتراض وجود دارد و اگر بعد از اعتراض باز هم از نمره جدیدتان راضی نبودید یا حتی اگر نمره تان اصلاً تغییری نکند، دیگر نمی توانید برای بار دوم به همان آزمون آیلتس اعتراض کنید. البته با توجه به توضیحات من در مورد آموزش دیده بودن ممتحن های آزمون آیلتس و نظارت مداومی که روی کار آنها وجود دارد، منطقی هم نیست که بخواهید برای بار دوم هم به نمره آزمون اعتراض کنید چون احتمالاً فایده ای ندارد!

هزینه اعتراض به نمره آیلتسدر حال حاضر (اسفند ۹۵) هزینه اعتراض به نمره آیلتس ۱۶۰ دلار استرالیا است که باید با توجه به دستورالعمل مرکز آیلتسی که در آن امتحان داده اید پرداخت کنید. همانطور که می بینید هزینه اعتراض به نمره آزمون آیلتس چندان کمتر از هزینه شرکت در خود آزمون نیست و بنابراین خیلی ها تصمیم می گیرند به جای اعتراض کردن به نمره، دوباره در آزمون شرکت کنند.

اگر نمره تغییر کند.

اگر بعد از بررسی نمره شما، مشخص شود که حق با شما بوده و باید نمره بالاتری می گرفتید، هزینه ای که برای در خواست تجدید نظر پرداخت کرده اید به شما برگردانده می شود و به همراه آن به شما پنج ارسال رایگان نمره به دانشگاه ها خواهد داد. البته برای استفاده از این پنج ارسال رایگان شما فقط یک ماه از تاریخی که در زیر کار نامه جدید نوشته شده است فرصت خواهید داشت. اگر بعد از آن یک ماه بخواهید نمره جدیدتان را به دانشگاه ها ارسال کنید باید هزینه آن را پرداخت کنید.

اگر نمره تغییر نکند.

در صورتی که نمره شما تغییر نکند، همان کارنامه اولیه به شما برگردانده خواهد شد و البته متاسفانه هزینه ای که برای اعتراض پرداخت کرده اید به شما پس داده نمی شود.

در پایان، تصمیم گیری در مورد اینکه آیا در خواست تجدید نظر در نمره آزمون آیلتس به فاکتور های زیادی بستگی دارد و اغلب شرکت دوباره در آزمون به صرفه تر از پرداخت ۱۶۰ دلار برای اعتراض کردن به نمره است. ولی اگر مصمم هستید به نمره خودتان اعتراض کنید، امیدوارم موارد اشاره شده در این مقاله توانسته باشد به شما کمک کند.

امتیاز دهی از راست به چپ است.❤️
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *