تافل CBT

آزمون تافل کامپیوتری Computer Based TOEFL یا تافل CBT در سال ۱۹۹۸ به بسیاری از نقاط جهان معرفی شد. این آزمون ETS تلاشی برای استفاده از تکنولوژی و کامپیوتر در بخش آزمون های زبان انگلیسی بوده است. با اضافه شدن یک قسمت Writing به سوالات مشخص بود که آزمون به سمت Communicative بودن پیش رفته است. گروه آموزشی استاد شانژاد اگرچه آزمون Computer-Based TOEFL را دیگر آزمونی به روز نمی داند اما بد نیست اطلاعات کلی در مورد آن را داشته باشید.

تافل CBT

نمره بندی تافل CBT

این آزمون از سه بخش تشکیل شده بود : بخش Listening ، بخش Structure/Writing ، بخش Reading

Listening :  ۳۰ نمره

Structure/ Writing : 30 نمره

Reading : 30 نمره

نمره کل  : ۳۰۰

در آن زمان شاید دانش افراد از کامپیوتر در سطح امروز نبود و افراد باید مطمئن می شدند که می توانند از سیستم کامپیوتری استفاده کنند. برای این کار سازمان ETS یک فعالیت بسیار خوب و پسندیده کرد. هر کسی که در آزمون ثبت نام می کرد به صورت رایگان بسته ای آموزشی تافل را دریافت می کرد که POWERPREP نام داشت. این بسته شامل نرم افزار های مرتبط بود و ۲ مجموعه نمونه آزمون تافل CBT را به صورت رایگان در اختیار داوطلبین قرار می داد.

کاری که تافل CBT در سال ۱۹۹۸ انجام داد آنقدر فراتر از زمان خود بود که بسیاری از کارشناسان به تقدیر از آن پرداختند. در نهایت همین پیشروی باعث شد که سری امتحان های تافل که تا قبل از آن ارزش خود را نسبت به آزمون های دیگر همانند آیلتس از دست داده بودند دوباره ارزش خود را بدست بیاورند و آزمون های موفقی به اسم تافل iBT یا اینترنتی که امروزه در اختیار داریم به وجود بیاید.

آخرین آزمون تافل کامپیوتری در سپتامبر ۲۰۰۶ برگزار شد  بعد از آن دیگر نوبت به اینترنت و Internet-Based TOEFL رسید.