تفاوت تافل iBT و PBT

در طی سال های اخیر تغییراتی در آزمون تافل صورت گرفته است که باعث شده مراکز مختلف از آزمون تافل PBT به آزمون تافل iBT تغییر دهند. شاید بسیاری از شما این سوال را بپرسید که کدام آزمون راحت تر است؟ یا اینکه اصلا تفاوت تافل iBT و PBT در چیست؟ قبل از اینکه تفاوت این دو را به شما نشان دهیم باید به شما بگوییم این سوال دیگر اهمیتی ندارد زیرا دیگر آزمون تافل کاغذی یا PBT در بسیاری از کشور ها برگزار نمی شود و تنها در کشور های همچون افغانستان ، عراق ، آنگولا ، قزاقستان ، لیبی ، سوریه و … انجام می شود که زیر ساخت های لازم برای برگزاری تافل اینترنتی IBT را ندارند. پس دیگر می توان گفت شما حق انتخابی ندارید اما اگر همچنان دوست دارید تفاوت تافل iBT و PBT را بدانید به بقیه این مطلب توجه کنید.

تفاوت تافل iBT و PBT

لیست تفاوت تافل iBT و PBT

نحوه برگزاری: آزمون PBT به صورت سنتی و با کاغذ برگزار می شود در صورتی که آزمون iBT با کامپیوتر و اینترنت برگزار می شود.

نمره بندی: آزمون تافل iBT از ۰ تا ۱۲۰ می باشد در صورتی که آزمون تافل PBT 310 تا ۶۷۷ می باشد.

مفاد آزمون: در آزمون TOEFL iBT چهار مهارت Listening, Reading , Writing , Speaking تست گرفته می شوند. اما در TOEFL PBT بخش Grammar یا Structure جایگزین Speaking بوده است.

زمان برگزاری: آزمون تافل کاغذی یک ساعت کمتر از آزمون اینترنتی است.

تفاوت های عمومی

در آزمون اینترنتی iBT جدید سعی شده مهارت ها با یکدیگر تلفیق شوند و دیگر خبری از سنجش زیر مهارت هایی همچون گرامر و واژگان به صورت جداگانه نیست.

کدام آزمون آسان تر است؟

جواب بسیار دقیقی وجود ندارد. هر دو آزمون از درجه سختی تقریبی یکسانی برخورداند و به دلیل اینکه مهارت های مختلفی مورد سنجش قرار می گیرد اساسا مقایسه این دو از این نظر علمی نیست.