روش نمره دهی در آزمون آیلتس

 آزمون آیلتس (IELTS: International English Language Testing System) آزمونی می باشد که میزان آمادگی داوطلبان برای ادامه تحصیل، فراگیـری مهارتهـای تخصصـی، کار و اقامـت در سازمان ها و شرکت های مختلف سرتاسر جهان به زبان انگلیسی را مورد سنجش و ارزیابی قرار می دهد. این آزمون بریتانیایی می باشد و به منظور سنجش مهارت های ارتباطی زبان انگلیسی اشخاص را برای ادامه زندگی در یک کشور انگلیسی زبان ارزیابی کند و در مقیاسی ۹ نمره ای از یک تا نه تقسیم بندی شده است که در آن نمره یک به معنای مبتدی و نمره ۹ به معنای حرفه ای می باشد.

آزمون بین المللی آیلتس به صورت مشترک تـوسط دانشگاه کمبریج، کنسول بریتانیـا (British Council) و مرکز آیلتس استرالیا(idp) در بیش از ۵۰۰ مرکز در ۱۲۰ کشور جهان برگزار می شود و به طور متوسط سالانه چیزی حدود یک و نیم میلیون نفر در آن شرکت می کنند.

آزمون آیلتس به ۲ صورت متفاوت برگزار می شود که هر کدام هدف خاصی دارند.

  • آزمون جنرال – General
  • آزمون آکادمیک Academic

 

آزمون جنرال مخصوصی کسانی است که می خواهند به یک کشور انگلیسی زبان مهاجرت کنند. افرادی که به منظور گذراندن دوره های کوتاه مدت فنی و حرفه ای، اخذ دیپلم، کار و یا برای اخذ اقامت به کشورهـای انگلیسی زبان (معمولا استرالیا، کانادا یا انگلستان) به آن احتیاج دارند، می بایست در نوع عمومی این آزمون شرکت کنند.

آزمون آکادمیک مخصوص کسانی است که می خواهند در یک دانشگاه انگلیسی زبان ادامه تحصیل دهند. افرادی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاههای انگلیسی زبان را دارند (کارشناسی به بالا) باید در نوع آکادمیک این آزمون شرکت کنند.

همچنین نوع دیگری برای مقاصد خاص تهیه و اجرا می شود. این نوع، آیلتس لایف اسکیلز IELTS Life Skills نام دارد. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما درموسسه پارسیان بهکلام تماس بگیرید.

روش نمره دهی در آزمون آیلتس

هر یک از بخشهای شنیدن (Listening) و خواندن (Reading) در آزمون آیلتس دارای ۴۰ سوال می باشند. به ازای هر پاسخ درست یک نمره در نظر گرفته می شود. حداکثر نمره ای که هر داوطلب در این بخشها می تواند به خود اختصاص دهد نمره ۴۰ می باشد. ریدینگ آیلتس IELTS Reading در بخش آکادمیک سه Passage آکادمیک و علمی Scientific  بوده ولی در بخش جنرال سه بخش وجود دارد. بخش یا Section سوم درست همانند Passage های بخش آکادمیک است، اما بخش های اول و دوم هر کدام به دو بخش تقسیم می شوند که در مجموع می شود ۴ متن برای بخشهای اول و دوم می شود.  در مهارت (writing)  چهار معیار برای نمره دهی این بخش در نظر گرفته شده که برای هر بخش، یک مرز نمره ای در نظر میگیرند. یعنی  برای انسجام متن یک مرز نمره ای ،برای انتخاب درست گرامری واژگان یک مرز نمره ای ، برای انتخاب معنایی درست یک مرز نمره ای و برای املای درست یک مرز نمر ه ای در نظر میگیرند و طبق این اصول قضاوت می کنند. در آزمون جنرال در بخش اول از شما خواسته میشود یک نامه بنویسید و در بخش دوم هم یک متن یا یک essay.  دربخش آکادمیک task 1 توضیح و تفسیر گراف و Task 2 نگارش متن یا essay میباشد.  دربخش speaking نیز آزمون گیرنده ها چهار معیار برای نمره دهی در نظر می گیرند: روان صحبت کردن(Fluency) ، منسجم صحبت کردن( Coherence) ، انتخاب واژگان (Lexical Resource) و تلفظ و درستی وازگان (Accuracy and Pronunciation) این چهار معیار به طور یکسان نمره دهی می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *