بایدها و نبایدهای رایتینگ

بایدها و نبایدهای رایتینگ (writing)

بایدها و نبایدهای رایتینگ (writing) در آزمون آیلتس ( IELTS ) و تسک یک جنرال و آکادمیک به صورت زیر می باشد:

– بایدها و نبایدهای رایتینگ (writing) آیلتس ( IELTS )

۱- حداقل تعداد واژگان را رعایت کنید (صد و پنجاه کلمه برای تسک یک و دویست و پنجاه کلمه برای تسک دو). کمتر از این تعداد نوشتن، بیش از چیزی که فکر می کنید از شما نمره کم می کند!  لازم است بدانید، در صورت شک کردن، ممتحن تک تک واژگان را می‌شمارد.

۲- به “همه” سوال پاسخ دهید و به چیزی غیر از آن پاسخ ندهید.

۳- پاراگراف به پاراگراف جلو بروید و هرگز در ابتدای پاراگراف ها شماره گذاری یا ستاره یا خط فاصله گذاری نکنید.

۴- هر پاراگراف فقط “یک” ایده اصلی دارد که در آغاز (یا پایان) پاراگراف در یک جمله ساده و کلی به نام topic sentence بیان شده است.

۵- سعی کنید در مقدمه و در ابتدای هر پاراگراف کاملاً روشن نمایید که چه می خواهید بگویید. اگزمینر نبایست با ایده های فی البداهه شما شوکه شود. این می تواند با sign posting یا blue prints محقق شود.

۶- در تسک یک آکادمیک، ندادن overview در پاراگراف آخر (یا اول: فرقی نمی کند)، یعنی حداکثر نمره ۵٫۵ برای آن تسک. در تسک یک جنرال، clincher در پاراگراف آخر چنین اهمیتی ندارد و فقط “حس اختتام” است که باید به اگزمینر داده شود.

۷- برای رایتینگ خود، عنوان یا تیتر ننویسید! به هیچ وجه!

۸- “انواع متنوع و مختلف” ساختارهای گرامری و واژگان و کالوکیشن ها بسیار مهم تر و نمره آور تر از “دو یا سه” ساختار و لغت “بسیار پیچیده و کم کاربرد” برای شما نمره به ارمغان می آورند. تنوع در عین روشنی و سادگی!

۹- پس از نوشتن، حداقل دو دقیقه وقت صرف یافتن خطاهای احتمالی یا proof reading نمایید. با تمرین، سعی کنید همیشه حداقل دو تا سه دقیقه وقت اضافه بیاورید که صرف این کار بی نهایت مهم شود.

۱۰- حفظی و کلیشه‌ای ننویسید. این کار در رایتینگ خودکشی است. با تمرین خلاقیت خود را افزایش دهید و اورژینال باشید.

– بایدها و نبایدهای رایتینگ (writing) تسک یک جنرال و آکادمیک

۱- همیشه متن خود را با پارافریز کردن سوال آغاز نمایید. این امر باعث می‌شود خارج از موضوع یا off topic ننویسید.

۲- در تسک یک آکادمیک، همیشه هر ادعایی را با عدد و رقم ساپورت کنید.

۳- در تسک یک جنرال و آکادمیک از اصطلاح in conclusion استفاده نکنید.

۴- در تسک یک آکادمیک به هیچ وجه نظر شخصی خود را عنوان نکنید: صرفاً توضیح نمودار یا چارت …

۵- حتی هنگام نوشتن نامه به یک دوست در تسک یک جنرال، اجازه کاملاً غیر رسمی نوشتن نداریم، فقط کمی نیمه رسمی.  همچنین “حال و احوال کردن” در این مورد مجاز نیست.

۶- در تسک یک آکادمیک موظفیم در انتهای متن یا در ابتدا یک دید کلی یا overview ارائه کنیم. در صورت نبود overview نباید انتظار نمره‌ای بیش از پنج و نیم را داشت.

۷- همیشه هدف خود از نامه تسک یک جنرال را در ابتدای نامه با عبارت I am writing to …  مشخص نمایید. در صورت مشخص نبودن هدف نوشته شدن نامه، نمره‌ای بیش از شش به شما تعلق نمی گیرد.

تست واقعی فوق که شامل تمام اسکیل ها می شود، برای کسانی آپلود شده است که به امتحان های ماک مناسب دسترسی ندارند یا نمی خواهند تست های کمبریج خود را بسوزانند. اما می خواهند در عین حال یک تست کامل و واقعی و حقیقی و رسمی از کمبریج را تجربه کنند. این تست “بسیار کم دیده شده” است ولی در رسمی و صد در صد استاندارد بودن آن شکی نیست.

لطفاً تست را دقیقاً در دو ساعت و چهل دقیقه و به صورت استاندارد (بدون بریک و وقفه) بزنید. (حتی نحوه رسمی لباس پوشیدن خود را رعایت کنید!) سپس با استفاده از conversion table ، نمره ریدینگ و لیسنینگ خود را چک کنید. از یک استاد متبحر تدریس خصوصی آیلتس نیز بخواهید، تا اسکور رایتینگ شما را محاسبه کند. آنگاه به صورت رایگان، اما دقیق، ارزیابی درستی از نمره آیلتس خود خواهید داشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *